Jaký je nový iPhone 16E?
Ačkoli jeho název napovídá, že vyšel úplně nový iPhone 16, není tomu úplně tak. IPhone 16e je totiž novou generací iPhone SE. Navazuje tedy na iPhone SE 3. generace z roku 2022. Jeho představení proběhlo v naprosté tichosti a prodávat se začal 28. února 2025. Přestože kolem něj nebyl takový poprask, na jaký jsme při zavádění novinek od Applu zvyklí, i tento nový model iPhone má rozhodně co nabídnout. Pokud vás zajímá, jaké jsou technické specifikace iPhone 16e, jak si na tom tento model ve srovnání se svým předchůdcem iPhone SE 3 stojí a zda se vyplatí si jej pořídit, přečtěte si následující článek, ve kterém se na něj detailně podíváme.
Proč nový "SE model" nese označení iPhone 16?
IPhone SE patří do portfolia Apple od roku 2016. Zkratka SE značí speciální edici, která je speciální v tom, že jde o odlehčenou verzi normálního iPhone, která nabídne srovnatelný výkon, avšak za mnohem příznivější cenu. Celý koncept iPhonů SE byl tedy zamýšlen jako levná vstupenka do světa iOS, která potenciálním novým zákazníkům Apple umožní osahat si iPhone za přijatelnou cenu a zvážit, zda se jim v budoucnosti vyplatí zainvestovat do některého z výkonnějších a dražších modelů. Právě proto byl v poslední době nejlevnějším iPhonem z celého portfolia Apple právě iPhone SE 3 (2022). Zkratka SE už ale postupně začala postrádat původní smysl, a proto se ve firmě s nakousnutým jablkem v logu rozhodli své portfolio utřídit a zpřehlednit. Výsledkem je tedy pojmenování nového modelu podle nejnovější modelové řady iPhone 16, avšak s přídomkem e, který má u iPhone 16e zákazníka ihned upozornit na to, že se jedná o odlehčený model.
Mohlo by vás zajímat: Jak fotit s iPhonem jako profík?
Na kolik iPhone 16E vyjde?
Definitivní cenu nového iPhone 16e samozřejmě nejvíce určuje kapacita úložiště. Základní verze v podobě 128 a 256 GB lze v rámci finanční politiky Apple označit za cenově velmi dostupné modely – pořídit si je můžete za 16 990 a 19 990 Kč. Telefon nabídne solidní výbavu a dostatek vylepšení, aby tyto pořizovací náklady vyvážil. Model s největší kapacitou 512 GB už vyjde na 25 990 Kč, proto je v jeho případě dobré zvážit, zda takto velkou kapacitu opravdu potřebujete. Pokud byste se totiž obešli s menším úložištěm, za velmi podobnou sumu už můžete mít nový model přímo z nejnovější řady iPhone 16 – konkrétně iPhone 16 nebo iPhone 16 Plus, které se v základu pohybují ve stejné cenové hladině.
V následující části článku se podíváme na to, jaké má iPhone 16e technické specifikace a jaké novinky ve srovnání s iPhone SE 3 nabídne.
Náš tip: Nechcete si zatím pořídit nový iPhone, ale rádi byste zrenovovali váš starý telefon? Ozvěte se nám. iPhone servis je vám k dispozici.
Hlavní změnou je dizajn
Původní dizajn iPhone SE 3 je nyní s příchodem jeho nástupce již minulostí – byl totiž kompletně změněn od základů. Předchozí model měl velmi rozměrný rámeček s Touch ID čtečkou, neměl Face ID, ani oblíbený hranatý dizajn a výřez v displeji. Ve srovnání s tímto iPhone 16e působí velmi svěže a moderně – nabízí hranatější dizajn s výřezem na kvalitním OLED displeji. Výrazně byla změněna i velikost displeje, díky čemu je iPhone 16e mnohem praktičtější, protože si na něm snadno zobrazíte mnohem více informací – konkrétně narostla z 4,7" na 6,1". Vylepšen byl také jas displeje, a to z hodnoty 625 nitů na úroveň 1 200 nitů. Nově se iPhone 16e odemyká pomocí Face ID, takže původní Touch ID kolečko bylo úplně odstraněno. Jelikož nabízí stejně velké displeje i výřezy, na první pohled si z přední strany můžete iPhone 16e snadno splést s jedním starším modelem iPhone – 13. Na bocích těchto telefonů už ale najdete rozdíly – zatímco iPhone 13 má na boku přepínač tichého režimu, iPhonu 16e nechybí akční tlačítko, jehož funkci si můžete nastavit přesně podle sebe a které se poprvé objevilo na iPhone 15 Pro a Pro Max a poté i na všech modelech z řady iPhone 16. Další rozdíly ve srovnání s iPhone 13 se pak najdou i na zadní straně telefonu – iPhone 16e má skleněná záda a pouze jediný snímač.
Bohužel na zadní straně iPhonu 16e najdeme také jeden velký nedostatek. Nedisponuje totiž podporou MagSafe a bezdrátově jej tak lze nabíjet pouze prostřednictvím Qi do výkonu 7,5 W. Ani v informovaných kruzích se velmi neví, proč iPhone 16e podporu MagSafe nedostal, avšak předpokládá se, že je to proto, aby Apple mohl na tento model nabídnout co nejpříznivější cenu a zachoval tak původní myšlenku modelu SE. Navíc, z jiného úhlu pohledu je bezdrátové nabíjení Qi stejně příjemnou novinkou – předchozí verze iPhone SE 3 totiž nenabízela bezdrátové nabíjení vůbec.

Funkce umělé inteligence jsou samozřejmostí
Pokud vás napadlo, že by v současnosti mohlo být výhodnější pořídit si model iPhone 13, když jsou si s iPhonem 16e tak podobné, protože je mnohem levnější, a navíc nabízí i MagSafe, pak vězte, že nejzásadnější rozdíl mezi těmito modely tkví uvnitř v jejich výkonu. Zatímco iPhone 13 je vybaven starším čipem A15 Bionic, v 16e se nachází velmi výkonný procesor A18, který je podpořený 8GB RAM. Tyto čipy dělí výkonnostní propast, kterou byste v praxi při používání telefonů velmi rychle poznali. Ale co je ještě důležitější, iPhone 16e má takto pokročilou výbavu z jednoduchého důvodu – zvládne utáhnout umělou inteligenci Apple Intelligence. V jeho případě jsou proto funkce umělé inteligence samozřejmostí, zatímco u staršího iPhone 13 takováto možnost kvůli nedostatku výkonu nikdy nebude.
Jestliže si však výkon iPhone 16e srovnáme s výkonem iPhone 16 a 16 Plus, zde budou mít samozřejmě mírně navrch plnohodnotné šestnáctkové modely. Přestože všechny tyto telefony obsahují čip A18, rozdíl tkví v GPU – iPhone 16e má 4jádrovou, zatímco 16 a 16 Plus 5jádrovou. To pro ně v praxi znamená vyšší grafický výkon při hraní her nebo různých animacích. Běžný uživatel telefonu si ale tento rozdíl v praxi nemusí ani všimnout.
Vylepšený fotoaparát
V počtu snímačů je iPhone 16e stejný jako jeho předchůdce iPhone SE 3 – na jeho zadní straně najdete pouze jediný. Kvalita snímače byla ale výrazně vylepšena. Původní 12Mpx fotoaparát s 1x optickým zoomem byl nahrazen 48Mpx Fusion snímačem s 2x optickým zoomem, který zahrnuje také Photonic Engine, což vám umožňuje pořizovat snímky v lepší kvalitě i při horších světelných podmínkách. Díky tomu je novinkou i Noční režim.
Upgrade obdržela i přední selfie kamera. Rozlišení se zvedlo ze 7 Mpx na 12 Mpx a stejně jako na zadním snímači byl přidán Photonic Engine, díky čemu s kamerou zvládnete i zpomalené video a noční režim.
Závěr
IPhone 16e je ve srovnání s iPhone SE 3 zásadní změnou. V současnosti proto platí tvrzení, že i ten nejlevnější model iPhone z portfolia Apple nabízí nadstandardní výbavu a velmi pokročilé funkce umělé inteligence (samozřejmě až konečně dorazí i k nám do ČR). Pokud zrovna přemýšlíte o tom, že byste rádi vstoupili do Apple světa, ale nevíte, pro který model se rozhodnout, jakožto váš první iPhone může být 16e skvělou a dostupnou volbou. Vyplatí se však zejména v 2 menších verzích úložiště, protože u té největší je na pováženou, zda si raději nepořídit model iPhone 16 či 16 Plus za podobnou cenu.