Utopený iPhone: Jak na první pomoc?
Pokud vám iPhone spadl do vody nebo jste s ním třeba omylem skočili do bazénu, kontakt s vodou nemusí znamenat hned úplnou katastrofu. Různé modely iPhone nabízí různé stupně voděodolnosti, běžná šplouchnutí by proto tyto telefony měly zvládnout bez toho, aby se tekutina do nich dostala. Které modely iPhone jsou voděodolné a do jaké míry? A co dělat v případě, že se přeci jen voda do vašeho iPhone dostane?
Jak jsou na tom modely iPhone s voděodolností?
Podle výrobce jsou voděodolné už některé starší modely iPhone. Konkrétně se jedná o modely iPhone 7 a 7 Plus, iPhone 8 a 8 Plus, iPhone X, iPhone XR a iPhone SE 2. generace. Tyto telefony by pod vodou měly vydržet 30 minut do maximální hloubky 1 m.
Voděodolnost modelů iPhone
Maximální hloubku 2 m po dobu 30 minut by podle výrobce měly vydržet modely iPhone 11, iPhone XS a iPhone XS Max. Dvojnásobnou hloubku 4 m snesou modely iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max.
Nejvyšší voděodolností se pak chlubí nejnovější modely od řady iPhone 12 výše. Konkrétně by měly vydržet až 6metrovou hloubku po dobu 30 minut. Jde o tyto modely:
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
- iPhone 14
- iPhone 14 Plus
- iPhone 14 Pro
- iPhone 14 Pro Max
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro Max
Je ale nutné počítat s tím, že úroveň odolnosti proti vodě není trvalá a v důsledku běžného opotřebení telefonu se může časem snižovat. Pokud by došlo k poškození vodou, je také důležité vědět, že na takto poškozený telefon se nevztahuje ani záruka.
Pokud zbytečnému poškození telefonu tekutinou chcete zabránit, raději se vyhýbejte koupání, plavání, sprchování či vodním sportům s iPhonem. Kvůli velmi vysoké vlhkosti vzduchu s ním nechoďte ani do sauny či páry.
Pokud k pádu iPhone do vody nakonec přeci jen došlo, postupujte podle našeho návodu.
Co dělat, když iPhone spadne do vody?
Když už k utopení iPhone došlo, postupujte takto:
- Pokud se nevypl sám při kontaktu s vodou, iPhone okamžitě vypněte a poté se nepokoušejte o jeho zapnutí.
- Savým materiálem, hadrem nebo kapesníkem (použitý materiál nesmí pouštět chloupky) vysušte všechnu tekutinu na telefonu.
- Pokud to jde, iPhone otevřete a vyjměte z něj baterii.
- Telefon umístěte na suché a dobře větrané místo. Pokud chcete sušení urychlit, telefon umístěte k ventilátoru tak, aby studený vzduch foukal přímo do USB-C nebo Lightning konektoru.
- Nikdy k urychlení sušení nepoužívejte externí zdroj tepla, ani se nesnažte strkat vatové tyčinky nebo papírové ubrousky do konektoru telefonu.
- iPhone nechte takto schnout alespoň po dobu 48 hodin.
- Pokud bude po uplynutí této doby všechno vypadat v pořádku, telefon můžete opět složit a zkusit zapnout.
Pokud chcete opravu utopeného iPhone raději svěřit odbornému servisu, proveďte pouze první 2 kroky a zbytek nechte na nás. Telefon rozebereme, vysušíme a prohlédneme na případná skrytá poškození. Důležité je utopený iPhone hlavně nezapínat. Pokud byste to přeci jen zkusili a v jeho vnitřku by byla tekutina, mohli byste zničit základní desku, jejíž výměna často přesahuje 50 % aktuální ceny telefonu.
Pokud do telefonu zatekla jiná tekutina než voda, například sladké pití jako třeba Coca-Cola, pak je lepší pro iPhone bezodkladně zařídit odborný servis. Cukr z pití mezi spoji telefonu velmi rychle zasychá a jeho odstranění je už náročnější proces. Pokud by tam zůstal, časem a používáním by to mohlo vést k přehřívání telefonu a jeho úplnému zničení.
Co naopak nedělat?
K vysoušení telefonů se váže spousta mýtů, které nejsou tak úplně pravdou. Proto vám rovnou můžeme říct, že zasypat utopený iPhone rýží vám rozhodně nepomůže. I když rýže vlhkost pohlcuje, do kontaktu s vodou uvnitř telefonu se nedostane, a proto jí nemá jak nasát. Stejně tak telefonu nepomůžete tím, že byste jej umístili na horké topení, spíše naopak. Vlivem horka by mohlo dojít ke zvlnění jeho těla nebo k výbuchu baterie. Pokud už tedy chcete namočený iPhone na topení umístit, tak určitě jen na vlažné.
Pošlete iPhone na opravu
I když se vám doma může podařit utopený iPhone úspěšně vysušit, nikdy nevíte, zda uvnitř nezačalo něco korodovat nebo se tam neskrývá jiné poškození vodou, které se zatím neprojevilo. Pokud chcete mít 100% jistotu, že váš telefon je po pádu do vody opravdu v pořádku, pošlete ho na opravu k nám do JablkoServisu, kde vám iPhone odborně rozebereme a prohlédneme. Pokud bude potřebné některé díly vyměnit, rovnou se domluvíme na případných dalších opravách.